Aktualności

Szary styropian – sposób na energooszczędną izolację domu

Przezorni inwestorzy planujący budowę domu coraz częściej wybierają do jego ocieplenia szare płyty styropianowe. Parametry termoizolacyjne szarego styropianu są bowiem nawet o 1/3 lepsze w porównaniu z białymi płytami o tej samej grubości. Dzięki temu szary styropian jeszcze lepiej niż tradycyjny biały chroni budynki przed stratami energii potrzebnej do ich ogrzewania i chłodzenia. Pozwala też zaoszczędzić na kosztach materiałów i robocizny.

Styropian to najpopularniejszy materiał do ocieplania budynków – od fundamentów po dach. Tradycyjne białe płyty wykorzystuje się w budownictwie już od ponad pół wieku. Od kilkunastu lat dostępne są też nowoczesne szare płyty, które powstają z polistyrenu spienialnego wzbogaconego o uszlachetniające substancje takie jak grafit, sadza czy związki aluminium. Dodatki te mają właściwość odbijania lub pochłaniania promieniowania podczerwonego, co pozwala znaczne obniżyć współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) tego wyrobu. Styropiany szare osiągają wartość lambdy na poziomie nawet 0,031 W/mK, podczas gdy zalecane do ocieplania fasad popularne białe odmiany, przy tej samej gęstości, charakteryzują się lambdą 0,040 W/mK.

– Szary styropian doskonale wpisuje się w nurt racjonalnego wykorzystywania energii w budownictwie. Zgodnie z rosnącymi wymaganiami w zakresie izolacyjności zastosowanie tradycyjnych białych płyt styropianowych wymagać będzie dobrania odpowiednio większej ich grubości. Tymczasem styropiany szare dają taki sam efekt ochrony cieplnej budynków przy instalacji cieńszych nawet o kilka centymetrów płyt. Szare odmiany mają bowiem w stosunku do białych właściwości termoizolacyjne wyższe o około 30 procent– tłumaczy Kamil Kiejna, prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Poza możliwością instalacji cieńszych płyt bez szkody dla bilansu energetycznego budynku zastosowanie szarego styropianu oznacza także:

• mniejsze zużycie i koszty materiałów składających się na ocieplenie – chodzi nie tylko o mniejszą liczbę metrów sześciennych samego styropianu, ale również o zredukowane zużycie innych składników systemu ociepleń, np. siatek zbrojących, łączników mechanicznych czy wypraw tynkarskich,
• możliwość zamontowania węższych parapetów,
• większe zyski ciepła dzięki lepszemu doświetleniu pomieszczeń światłem słonecznym –
dzięki ograniczeniu powierzchni ościeży okien i drzwi,
• łatwiejsze – i co za tym idzie tańsze – wykonanie obróbek blacharskich, ocieplenie przestrzeni przy parapetach i przeprowadzenie pozostałych prac wykończeniowych,
• uniwersalne zastosowanie – do termoizolacji ścian zewnętrznych, podłóg, stropodachów i dachów skośnych.

Prezes Kiejna dodaje, że szare styropiany cieszą się rosnącym zainteresowaniem konsumentów, mimo iż kosztują o ok. 25-30% więcej niż białe. – Na popularność tego materiału wpływają nie tylko wysokie ceny energii, skłaniające coraz bardziej świadomych konsumentów do poszukiwania sposobów obniżających koszty utrzymania budynku. Zastosowanie szarego styropianu to jedna z najnowocześniejszych, a jednocześnie najtańszych metod wykonania termoizolacji w standardzie budownictwa energooszczędnego i pasywnego, zgodnie z wymaganiami, jakie stawiają warunki techniczne nowo powstającym obiektom, zwłaszcza w perspektywie roku 2021. Dlatego przezorni inwestorzy dobierając ocieplenie kierują się tymi samymi przesłankami, co podczas budowy i wyposażania domu, wiedząc, że jest to często inwestycja na całe życie – podkreśla szef PSPS.

Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Producentów Styropianu (PSPS)

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, powołane w 2009 roku, zrzesza wiodących na polskim rynku producentów izolacyjnych płyt styropianowych stosowanych w budownictwie. Organizacja współtworzy normy techniczne i przepisy prawne dotyczące produkcji i zastosowań styropianu do termoizolacji w budownictwie. Stowarzyszenie współdziała z krajowymi i zagranicznymi organizacjami branży budowlanej, instytucjami naukowo-technicznymi, organami administracji państwowej i samorządowej na rzecz rozwoju produktów styropianowych oraz ich zastosowań. PSPS podejmuje liczne działania na rzecz jakości styropianu dla budownictwa na polskim rynku, wspiera i upowszechnia zasady uczciwej konkurencji oraz dobre standardy na rynku budowlanym. Kluczową inicjatywą organizacji w tym zakresie jest pro konsumencki Program „Gwarantowany Styropian”, wdrożony w 2010 roku. Dalsze informacje:GwarantowanyStyropian.pl,Producencistyropianu.pl.

Kontakt dla mediów:
Justyna Kozińska-Górecka
Konsultant public relations
JGKG Warsztat Komunikacji
tel. 795 448 735, email: justyna@jgkg.pl