Aktualności

Uwaga na styropian z podwójnie oznakowanym współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda)

Na rynku funkcjonują styropiany, których oznakowanie może wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech termoizolacyjnych tych produktów.

Wybierając styropian zwracajmy uwagę wyłącznie na lambdę deklarowaną – oznaczoną symbolem (λD). Oznaczenia inne niż wartość deklarowana (zwykle niższe czyli lepsze), mają przede wszystkim charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu.

Przykładowa etykieta styropianu:

Współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) – to najważniejszy parametr decydujący o izolacyjności termicznej styropianu (i każdego innego materiału do termoizolacji). Im mniejsza jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła wybranego materiału, tym lepszym jest on izolatorem. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła oznacza się symbolem λD (lambda deklarowana).Wartości lambdy dla dostępnych na rynku odmian styropianu zawierają się w przedziale od 0,045 do 0,030 W/mK (Wat na metr•kelwin to jednostka przewodności cieplnej). PSPS zaleca, by do ocieplania ścian stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040 W/mK. 15 cm styropianu o takich parametrach wystarczy do skutecznej izolacji zwykłej ściany z popularnego pustaka. Zastosowanie 20 cm sprawi, że budynek spełniał będzie najwyższe aktualne kryteria energooszczędności.