Styropian

Dlaczego styropian

Komfortowy i zdrowy dom

Komfortowy i energooszczędny budynek musi być przede wszystkim właściwie zabezpieczony przed stratami ciepła. Za straty ciepła z budynku w największym stopniu odpowiedzialne są jego przegrody, a więc ściany, fundamenty, okna, dach i podłogi.

Wybierając materiał do termoizolacji budynku warto przeanalizować dostępne wyroby, nie tylko pod kątem wymagań i parametrów wskazanych w projekcie, ale również cech czysto użytkowych – kluczowych z perspektywy doświadczeń wykonawców oraz potrzeb użytkowników.

1. Styropian to sprawdzone rozwiązanie

Płyty styropianowe stosowane są w Polsce od blisko 70 lat. Doświadczenia ze stosowania płyt styropianowych w naszym klimacie, technologii wznoszenia i ocieplania budynków oraz sposobie ich eksploatacji potwierdzają, że styropian to trwała, skuteczna i bezpieczna izolacja.

Ocieplenie domu to decyzja na lata – wybierz pewne rozwiązanie – nie eksperymentuj i nie przepłacaj.

2. Styropian jest bezpieczny dla zdrowia

Płyty styropianowe są przyjazne dla zdrowia – w przeciwieństwie do innych izolacji – nie emitują szkodliwych substancji podczas ich produkcji, niebezpiecznych pyłów podczas ich montażu ani szkodliwych substancji w trakcie użytkowania budynku.

Dowodem na bezpieczeństwa styropianu jest m.in. dopuszczenie go do kontaktu z produktami spożywczymi.

Wybierz bezpieczny i zdrowy dom – chroń siebie i swoich bliskich przed szkodliwymi formaldehydami i włóknami respirabilnymi.

3. Styropian pomaga chronić i wspierać środowisko

Płyty styropianowe są przyjazne dla środowiska. Nie powodują zagrożenia dla powietrza, gleby ani wody.
Proces produkcji styropianu nie wymaga dużego zapotrzebowania na energię, przez co nie obciąża środowiska, a jego instalacja w i na budynku nie ma szkodliwego oddziaływania na otoczenie (brak szkodliwych pyłów).

Styropian w 98 % składa się z powietrza, przez co doskonale nadaje się do recyklingu. Ścinki płyt są powtórnie wykorzystywane już w fabryce, a odpady pozostałe po instalacji ocieplenia przetwarzane do poziomu surowca lub wykorzystywane w innych produktach (np. jako izolacyjny dodatek do betonu).

Płyty styropianowe, przynoszą trwałe korzyści nie tylko dla użytkownika, ale i dla środowiska. Raz zainstalowane, na wiele lat zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, – ograniczając ilość zanieczyszczeń jakie jego ogrzewanie emituje w tym czasie do atmosfery.

Styropian jest ekologiczny – ocieplając budynek styropianem przez wiele lat oszczędzasz energię i wspierasz środowisko.

4. Styropian jest przyjazny dla wykonawcy i tańszy w instalacji

Styropian jest łatwy i przyjazny w obróbce – nie wymaga specjalistycznych narzędzi, środków ochronnych, jest lekki i poręczny.

Izolacja ze styropianu może być bezpiecznie szlifowana i cięta. Podczas instalacji płyt styropianowych – w przeciwieństwie do wyrobów z wełny mineralnej – nie jest wymagane ani zalecane stosowanie szczególnych środków ostrożności (masek, okularów i kombinezonów).

Na rynku nie brakuje wykonawców, którzy potrafią fachowo zainstalować ocieplenie z płyt styropianowych, a dzięki łatwej i przyjaznej obróbce, koszty takich prac są znacznie niższe niż instalacja płyt z wełny mineralnej.

Płyty styropianowe to bezpieczna i łatwa instalacja ocieplenia oraz niższy koszt prac wykonawczych.

5. Styropian jest trwały – twardy i odporny na wodę

Płyty styropianowe są twarde – wielokrotnie twardsze niż np. wełna mineralna, dzięki czemu nie tylko chronią dom przed chłodem i upałami, ale również zapewniają trwałość i wytrzymałość całego ocieplenia na uszkodzenia.

Płyty styropianowe są także bardziej odporne na działanie wody i wilgoci. W normalnych warunkach budowy może następować jedynie powierzchniowe zawilgocenie płyt, które, po osuszeniu, zachowują wszystkie swoje parametry izolacyjne.

Wieloletnie, niezależne badania oraz obserwacje trwałości płyt styropianowych wbudowanych w przegrody budynku, potwierdziły, że właściwości zarówno cieplne, jak i mechaniczne płyt styropianowych, pozostają niezmienne w ciągu całego technicznego okresu życia budynku.

Płyty styropianowe to termoizolacja dedykowana do naszego klimatu i technologii budownictwa.

Płyty styropianowe zachowują swoje właściwości niezależnie od upływu czasu, przez co chronią budynek przez cały okres jego eksploatacji.

6. Bezpieczeństwo pożarowe

Do zastosowań w budownictwie stosuje się wyłącznie styropian samogasnący o klasie reakcji na ogień E. Oznacza to, że styropian nie zapala się od iskry lub papierosa, a pod wpływem płomienia topi się i zwęgla z niewielką prędkością. Po odjęciu płomienia przestaje się palić i ponownie nie zapala. Płomień może pojawić się dopiero przy dłuższym działaniu ognia.
Płyty styropianowe to rozwiązanie bezpieczne pożarowo, a systemy ociepleń ETICS z ich zastosowaniem, uzyskują klasyfikację nierozprzestrzeniania ognia (NRO).

Racjonalizuj zagrożenia i ich źródła – systemy ociepleń z płytami styropianowymi są bezpieczne pożarowo bo nie rozprzestrzeniają ognia

Przewagi płyt styropianowych nad innymi izolacjami:

  • lepsze parametry izolacyjne
  • znacznie lepsze parametry mechaniczne
  • wyższa trwałość – odporność na wodę i eksploatację
  • brak szkodliwych la zdrowia emisji podczas instalacji ocieplenia
  • niższa cena prac wykonawczych
  • brak szkodliwych la zdrowia emisji podczas użytkowania
  • lepsze cechy środowiskowe (zarówno styropianu jak i systemu ociepleń ze styropianem)
  • korzystna cena i znacznie szybszy czas zwrotu kosztów inwestycji