Aktualności

Konsument jest najlepszym audytorem rynku

– Nowe, szersze kompetencje kontrolne nadzoru budowlanego na pewno wpłyną na skuteczność eliminowania z rynku wyrobów budowlanych niezgodnych z deklaracją. Co jednak z bublami budowlanymi, czyli wyrobami, które posiadają tak niskie parametry, że nie powinny się w ogóle znaleźć w obrocie? Tego zjawiska nowe przepisy niestety nie regulują. To pole do działania dla takich organizacji jak nasza, dla edukacji i komunikacji z konsumentem. Liczymy na wsparcie państwa w tym zakresie, bo jesteśmy przekonani, że świadomy konsument jest najlepszym weryfikatorem rynku – powiedział prezes PSPS Kamil Kiejna w debacie ekspertów na konferencji „Wyroby budowlane pod kontrolą” portalu Muratorplus.pl. Branżowe spotkanie zorganizowano w związku z nowelizacją przepisów, która od 1 stycznia 2016 r. rozszerza kompetencje Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego m.in. o możliwość podania do wiadomości wyników przeprowadzonych kontroli.

Odnosząc się do statystyk kontroli wyrobów budowlanych zaprezentowanych podczas konferencji przez GUNB, wskazujących na częste kontrole styropianu, prezes Kiejna wyraził zadowolenie, że Urząd w takiej liczbie i z takim nasileniem sprawdza ten wyrób. – Tak intensywne działania z pewnością pozytywnie wpłyną na jakość styropianu dostępnego na rynku. Jestem przekonany, że sygnały inicjujące kontrole nadzoru budowlanego są w dużej mierze efektem działań naszego stowarzyszenia prowadzonych w ramach Programu „Gwarantowany Styropian”, w szczególności systematycznie przekazywanych organom nadzoru budowlanego wyników naszej branżowej kontroli, oraz upowszechnianej przez środowisko metody wstępnej weryfikacji jakości styropianu poprzez kontrolę jego wagi – dodał szef PSPS.

Kamil Kiejna wskazał, że głównym motywem współdziałania producentów styropianu w ramach reprezentującej branżę organizacji jest właśnie dążenie do zapewnienia pożądanej jakości wyrobów oferowanych konsumentom. – Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu zrzesza 30 firm. Wszystkim nam zależy na tym, żeby inwestycje budowlane w naszym kraju realizowano z zastosowaniem wyłącznie wysokiej jakości wyrobów, gwarantujących trwałość i bezpieczeństwo budynków – zakończył prezes PSPS.

Konferencja „Wyroby budowlane pod kontrolą” miała miejsce 23 września 2015 r. w Warszawie. Szczegółowe informacje – na stronie wydarzenia.