Aktualności

Ocieplenia w Polsce bezpieczne pożarowo – prezentacja dra inż. Pawła Sulika z Zakładu Badań Ogniowych ITB na III Międzynarodowej Konferencji ETICS

Wiele miejsca podczas III Międzynarodowej Konferencji ETICS, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), 11-12 maja 2016 roku w Ożarowie Mazowieckim zajął temat bezpieczeństwa pożarowego fasad.

Ze szczególnym zainteresowaniem uczestnicy konferencji przyjęli wystąpienie dra inż. Pawła Sulika, kierującego Zakładem Badań Ogniowych w Instytucie Techniki Budowlanej, a jednocześnie wykładowcy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Dr Sulik omówił aktualne i planowane wymagania przeciwpożarowe dla systemów izolacji cieplnej z perspektywy doświadczeń ZBO ITB, stawiając pytanie, czy rozprzestrzenianie ognia przez ocieplone elewacje to poważny problem. Jego odpowiedź brzmiała „Nie!”.

Prelegent, powołując się na analizę statystyk pożarów elewacji na świecie oraz wyniki testów przeprowadzonych w Laboratorium Badań Ogniowych ITB dla około 300 układów ETICS, stwierdził, iż na przestrzeni kilku ostatnich lat, wszystkie „dojrzałe” systemy ETICS uzyskiwały klasę NRO. Wskazał, że większość z publikowanych w mediach przypadków spektakularnych pożarów elewacji nie była ociepleniami w systemie ETICS. Oznacza to, że nieliczne przypadki pożarów ocieplonych elewacji nie mają związku z właściwościami zastosowanych materiałów, a prawidłowo zaprojektowane i zainstalowane systemy ociepleń oparte na styropianie są bezpieczne pożarowo.

Podsumowując swą prezentację, dr Sulik przedstawił następujące wnioski:

  • Rozprzestrzenianie ognia po elewacjach ETICS nie stanowi w Polsce bardzo istotnego problemu
  • Należy obserwować czy wzrost grubości izolacji termicznej nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo pożarowe
  • Poprawa wykonawstwa jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa pożarowego
  • Więcej empatii środowiska izolacji niepalnych do palnych i na odwrót
  • Umiejętnie zbalansować koszty, trwałość i bezpieczeństwo pożarowe – robimy to dobrze

Aktualne i planowane wymagania przeciwpożarowe dla systemów izolacji cieplnej z perspektywy doświadczeń ZBO ITB