Aktualności

VI Międzynarodowa Konferencja ETICS: ważna prelekcja PSPS o bezpieczeństwie pożarowym

Bezpieczeństwo pożarowe budynków w Polsce będzie jednym z wiodących tematów VI Międzynarodowej Konferencji ETICS, która odbędzie się 9-10 maja 2019 r. w Ożarowie Mazowieckim. W programie pierwszego dnia konferencji znalazła się prelekcja Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu pt. „Bezpieczeństwo pożarowe elewacji ocieplonych styropianem w Polsce”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).

Styropian, jako produkt do izolacji cieplnej elewacji budynków, od dziesięcioleci jest pierwszym wyborem polskich inwestorów i wykonawców. Oczywiste zalety tego materiału oraz potwierdzoną wieloletnimi doświadczeniami eksploatacyjnymi w polskiej rzeczywistości pozycję próbuje się w ostatnich latach podważać na polu bezpieczeństwa pożarowego. Spektakularne pożary z Chin, Rosji czy bliższej nam Wielkiej Brytanii prezentowane są jako przykład skutków rozprzestrzeniania się ognia po fasadach i przestroga przed stosowaniem wyrobów o niższej niż wełna mineralna klasie reakcji na ogień. Odwołania do rozwiązań stosowanych w Niemczech, Francji czy Czechach mają pokazywać Polskę jako kraj rosnącego zagrożenia pożarowego, z „lukami” w przepisach i odstającymi od „unijnych” standardami badawczymi. Organizacje do spraw bezpieczeństwa pożarowego budynków i ich przedstawiciele, ostatnio także w swoich publikacjach dotyczących projektowania ociepleń, alarmują o rzekomym „systematycznie rosnącym ryzyku rozprzestrzeniania się pożaru po elewacji budynku” i wskazują na jedno rozwiązanie: pasy z wełny, bariery z wełny, a najlepiej całe elewacje z wełny.

Ekspert PSPS Jerzy Rutka zmierzy się z mitami i stereotypami na temat poziomu bezpieczeństwa pożarowego polskich budynków – w szczególności tych ocieplonych styropianem. Omówi najważniejsze technologie wykonawcze ociepleń, przeanalizuje krajowe i zagraniczne przypadki pożarów oraz polskie i europejskie klasyfikacje oceny bezpieczeństwa pożarowego budynków.

Serdecznie zachęcamy do udziału w konferencji. Wszelkie informacje: http://konferencjaetics.com.pl.