Aktualności

Komunikat PSPS w związku z podwyżkami cen płyt styropianowych

W związku z otrzymywanymi zapytaniami o przyczyny wzrostu cen płyt styropianowych oferowanych na polskim rynku, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu informuje, że podwyżki cen mają charakter przejściowy i są wynikiem niedoborów oraz rekordowych wzrostów cen styrenu –półproduktu do produkcji styropianu, który od początku roku podrożał aż o kilkadziesiąt procent.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu wskazuje, że zawirowania na rynkach styrenu mają charakter globalny i wynikają z co najmniej trzech nakładających się na siebie czynników.

Po pierwsze na skutek ataku zimy, w lutym zamknięte zostały dwie duże fabryki styrenu w Teksasie – Ineos Styrolution oraz LyondellBasell, co znacząco wpłynęło na ograniczenie zdolności produkcyjnych tego surowca.

Równolegle, w skutek awarii pracę przerwał także największy zakład produkujący styren w Europie – LyondellBasell Covestro zlokalizowany w Holandii.

Trudną sytuację pogłębił również wzrost zapotrzebowania na styren rynku chińskiego, który po zastoju związanym z pandemią od początku roku masowo skupuje ten surowiec mimo znaczących wzrostów cen.

Przerwy w dostawach styrenu do Polski skutkowały w marcu chwilowym ograniczeniem, a nawet wstrzymaniem dostaw styropianu przez niektórych producentów.

PSPS szacuje, że przywrócenie stabilnych dostaw styrenu może potrwać nawet do 3 miesięcy. PSPS nie ma wpływu i nie jest w stanie przewidzieć kiedy, czy i na ile będzie możliwy powrót do cen płyt z grudnia ubiegłego roku.

Podwyżki cen styropianu nie są odosobnione. Od początku roku wzrosły ceny wielu materiałów budowlanych. Więcej zapłacimy m.in. płyty OSB, stal, cement, wapno, płytki, chemię budowlaną, okna i bramy. Na wzrost cen składa się szereg czynników, w szczególności wzrost płacy minimalnej, cen paliw oraz energii.