Czyste powietrze

Spotkanie branży poświęcone nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze”

Spotkanie branży poświęcone nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” – 31.01.2023 r. Targi BUDMA

Program „Czyste Powietrze” szansą dla budownictwa w czasie spowolnienia na rynku, niższe rachunki za ogrzewanie, czyste powietrze, rozwój gospodarczy – to tezy które były punktem wyjścia do dyskusji przedstawicieli branży budowlanej na temat zmian w programie Czyste Powietrze, podczas pierwszego dnia Targów BUDMA.

Organizatorami spotkania byli Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE), Polski Alarm Smogowy oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W dyskusji na temat wyzwań i szans jakie stwarza „Czyste Powietrze” dla obniżenia domowych rachunków za energię oraz dla rozwoju branży budowlanej w czasie spowolnienia na rynku budowlanym wzięli udział:
  • Zastępca Prezesa NFOŚiGW, Pełnomocnik Premiera ds. „Czystego Powietrza” i efektywności energetycznej budynków – Paweł Mirowski;
  • Prowadzący: Redaktor naczelny Globenergia; koordynator Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej – Grzegorz Burek;
  • Vice-prezes Instytutu Ekonomii Środowiska – Łukasz Pytliński.
  • Prezes Polskiego Związku Okna i Drzwi – Janusz Komurkiewicz
  • Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (MIWO) – Łukasz Glapa
  • Prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) – Kamil Kiejna
  • Prezes Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” (SIPUR) – Maciej Kubanek
  • Prezes Związku Pracodawców Budownictwa – Jan Styliński

Prezes PSPS zwrócił uwagę, że zmiany jakich wymagają polskie budynki, w aktualnych warunkach gospodarczych, bez interwencji Państwa i inicjatyw takich jak Program Czyste Powietrze, zwyczajnie nie będą możliwe. Podkreślił, że, Program wspierający inwestorów w ocieplaniu budynków starych, nieocieplonych zupełnie lub niewystarczająco to także olbrzymia szansa dla branży ociepleń, która poważnie odczuwa już załamanie w budownictwie związane z ograniczeniem nowych inwestycji. Wskazując zmiany jakie w ostatnim czasie nastąpiły w programie, który zaczynał od konieczności wymiany nieefektywnego lub nieekologicznego źródła ciepła, a aktualnie dostrzega i wspiera również prace ociepleniowe, ocenił że to właściwy kierunek i prawidłowe przesunięcie akcentów na którym branża będzie mogła w znaczącym stopniu oprzeć swoje działania w najbliższych latach.

Nowe zasady programu Czyste Powietrze umożliwiają realizację znacznie szerszego zakresu prac niż dotychczas, w tym przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji. Dotacje dla osób o najniższych dochodach to nawet 136 000 złotych.

Więcej informacji o programie i zasadach wsparcia: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/