Troska o środowisko oraz zdrowie i komfort użytkowników to obecnie kluczowe kryteria wyboru produktów, także tych budowlanych. Do najistotniejszych cech wyrobu budowlanego z perspektywy oceny środowiskowej należy jego trwałość oraz oddziaływanie na ekosystem na wszystkich etapach cyklu życia – w procesie produkcji, eksploatacji oraz po zakończeniu jego użytkowania.
ETICS z płytami styropianowymi to nie tylko jeden z najtrwalszych, ale i najmniej uciążliwych dla środowiska sposobów ograniczenia zapotrzebowania budynków na energię. Styropian aż w 98 % stanowi powietrze – najlepszy izolator, neutralny, bezinwazyjny i niewyczerpalny surowiec dostępny na naszej planecie. Pozostałe 2 % to inteligentna polistyrenowa osłonka, która sprawia, że powietrze jest zamknięte i nieruchome. Szare płyty styropianowe (podobnie zresztą jak białe) powstają w bezodpadowym i przyjaznym dla środowiska procesie produkcji, a ich skład i budowa pozwala poddać je pełnemu recyklingowi, nawet wielokrotnie. Uzyskany wtórnie surowiec może być użyty do ponownej produkcji nowych płyt styropianowych, bez uszczerbku dla ich końcowej wydajności. Raz wprowadzony do obrotu i zainstalowany na budynku wyrób nie tylko przez wiele lat przyczynia się więc do zmniejszenia jego zapotrzebowania na energię i emisji szkodliwych substancji do atmosfery, ale też może być wielokrotnie ponownie wykorzystany w tym samym celu.
Między innymi dlatego, spośród dominujących dziś w Europie rozwiązań i wyrobów do izolacji ścian budynków, to właśnie styropian i systemy ociepleń ze styropianem należą do najczęściej stosowanych.