Czyste powietrze

Zważ styropian przed zakupem!

Z każdym rokiem rosną ceny energii, a wydatki na ogrzewanie to nawet 70 procent kosztów utrzymania nieruchomości. Najskuteczniejszym sposobem ich ograniczenia jest wykonanie ocieplenia budynku. Wśród stosowanych materiałów termoizolacyjnych – tak w Polsce jak i w większości Europy – prym wiedzie styropian (EPS). Łatwo dostępny, występujący w wielu odmianach i rodzajach, o różnorodnych parametrach technicznych, ale też o różnej, nie zawsze odpowiedniej jakości..

Na co zwracać uwagę przy zakupie, żeby potem nie tracić pieniędzy na wysokie rachunki za ogrzewanie niewystarczająco ocieplonego budynku? Jak sprawdzić, czy styropian jest naprawdę takiej jakości jak napisano na opakowaniu?

Eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) wskazują, że wcale nie trzeba zagłębiać się w fachową literaturę ani od razu odwiedzać laboratorium badawczego. Ponieważ bezpośrednie przełożenie na szereg właściwości płyt styropianowych ma jego gęstość czyli stosunek masy do objętości, test jakości można bardzo łatwo wykonać samemu. Wystarczy zważyć paczkę styropianu!

Im gęściej upakowane są granulki polistyrenu, z których zbudowana jest płyta styropianu, tym wyższa waga płyty, a co za tym idzie – lepszy (czyli niższy) współczynnik przewodzenia ciepła i lepsza izolacyjność. Skuteczność takiego testu jakości jest bardzo wysoka, więc warto go zrobić, zanim zakupi się materiał termoizolacyjny, który ma na wiele lat decydować o komforcie przebywania w ocieplonym budynku oraz o kosztach jego ogrzewania.

Test jakości styropianu krok po kroku

  • Na etykiecie wyrobu należy sprawdzić, jaką objętość ma styropian w paczce. Najczęściej jest to 0,3m3.
  • Następnie trzeba zważyć paczkę, a jej wagę podzielić przez objętość.
  • Wynik tego prostego rachunku należy porównać z minimalną wagą danej odmiany styropianu (Tabela wstępnej weryfikacji jakości płyt styropianowych)

Wytyczne PSPS do wstępnej weryfikacji jakości płyt styropianowych

Z opracowanej przez PSPS tabeli wynika na przykład, że jeden metr sześcienny styropianu odmiany EPS 70 040 powinien ważyć co najmniej 13,5 kilograma. Jeśli więc paczka takiego styropianu o objętości 0,3 m 3 waży mniej niż 4,05 kilograma, zgodność zadeklarowanych przez producenta parametrów decydujących o cechach wyrobu może budzić wątpliwości.

Wartości minimalnych wag dla poszczególnych odmian obliczono w oparciu o wyniki badań wykonanych na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu przez Instytut Techniki Budowlanej oraz wiedzę i doświadczenia ekspertów z firm zrzeszonych w stowarzyszeniu.

https://www.youtube.com/watch?v=x_RKVIoa1oo