O styropianie

Czym jest styropian

Styropian, albo inaczej ekspandowany polistyren (w skrócie EPS od Expanded Polystyrene), to lekki i przyjazny dla środowiska materiał termoizolacyjny, który aż w 98% składa się z powietrza. Pozostałe 2% to cienka polistyrenowa osłonka, która sprawia, że powietrze jest zamknięte i nieruchome, dzięki czemu styropian jest doskonałym izolatorem.
Styropian ma szereg zastosowań, ale najwięcej korzyści wiąże się z jego stosowaniem w budownictwie.
Ocieplenia ze styropianu ograniczają zapotrzebowanie budynków na energię niezbędną do ich ogrzewania zimą czy chłodzenia latem, przez co obniżają nie tylko rachunki mieszkańców, lecz także ilość pochodzących z tych źródeł emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Historia styropianu

Styropian został wynaleziony w 1950 roku. Jego historia wiąże się z wynalezieniem polistyrenu. Dokonał tego w roku 1839 niemiecki aptekarz – Eduard Simon – wyizolowując substancję z naturalnej żywicy. Nie zdawał on sobie jednak sprawy z tego czym było jego odkrycie.

Człowiekiem, który rozwinął odkrycie Simona, był niemiecki chemik – Hermann Staudinger, który za swoje osiągnięcia w dziedzinie chemii w 1953 roku otrzymał nagrodę Nobla.
Metodę przemysłowej produkcji polistyrenu opracowali w latach 50-tych naukowcy z firmy BASF. Dzięki swoim właściwościom styropian szybko stał się jednym z najbardziej uniwersalnych i pożądanych materiałów termoizolacyjnych znajdując zastosowanie praktycznie w każdym obszarze ludzkiej działalności.

Produkcja płyt styropianowych

Najczęściej spotykane są dwa sposoby produkcji płyt styropianowych:

  1. Wytwarzanie dużych bloków styropianowych, a następnie cięcie ich na płyty o odpowiedniej grubości.
  2. Formowanie płyt bezpośrednio w formach o kształcie i o rozmiarach końcowego wyrobu (tzw. metoda agregatowa)

Główne etapy produkcji płyt styropianowych to: spienianie, sezonowanie i blokowanie

Spienianie wstępne to proces zmiękczania granulek surowca (polistyrenu) przy użyciu pary wodnej o temperaturze powyżej 90°C. Proces ten trwa od 2 do 5 minut. W tym czasie granulki polistyrenu ekspandują, powiększając swoją objętość od 15 do 65 razy. Bezpośrednio po spienianiu następuje proces schładzania spienionych cząstek.

Sezonowanie
Powstałe cząstki spienionego polistyrenu przed dalszą obróbką muszą przejść etap sezonowania w przewiewnych silosach. W ten sposób w drodze dyfuzji, do ich wnętrza wnika powietrze nadając im niezbędną w dalszych etapach stabilność.

Formowanie
Granulki wstępnie spienionego polistyrenu wsypywane są do dużych prostopadłościennych form i ponownie spieniane przy użyciu pary wodnej o temperaturze 110°C do 120°C pod wpływem której łączą się tworząc zamkniętą, piankową strukturę. Po ostudzeniu bloki styropianu są wyjmowane z form i sezonowane.

Cięcie
Cięcie bloków na płyty o pożądanych wymiarach odbywa się przy użyciu urządzeń termiczno-mechanicznych. Dodatkowe profilowanie krawędzi następuje poprzez frezowanie.

Metoda agregatowa
Zaletą tej metody jest uzyskiwanie gotowego wyrobu wprost z formy. Metoda ta nie wymaga m.in. pracochłonnej obróbki krawędzi. Również proces produkcji płyt może tu być w pełni zautomatyzowany.

Płyty styropianowe są produkowane głównie jako materiał izolacji termicznej. Mogą one mieć zwykły płaski kształt, ale stosowane są również płyty o specjalnych kształtach, jak np. elementy izolacji i poszycia dachu, płaskie i rolowane płyty z powłoką bitumiczną na stropodachy itp. Płyty styropianowe można łatwo pokrywać i łączyć z innymi materiałami budowlanymi.

Normy produktowe

Wykaz podstawowych norm dotyczących produktów z polistyrenu ekspandowanego (styropianu):

PN – EN 13163 Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Specyfikacja
PN – B 20132 Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Zastosowania (WYCOFANA)
PN – EN 13172 Wyroby do izolacji Cieplnej – Ocena zgodności

ZAMÓWIENIE NORM ONLINE