Czym jest styropian
Styropian, albo inaczej ekspandowany polistyren (w skrócie EPS od Expanded Polystyrene), to lekki i przyjazny dla środowiska materiał termoizolacyjny, który aż w 98% składa się z powietrza. Pozostałe 2% to cienka polistyrenowa osłonka, która sprawia, że powietrze jest zamknięte i nieruchome, dzięki czemu styropian jest doskonałym izolatorem.
Styropian ma szereg zastosowań, ale najwięcej korzyści wiąże się z jego stosowaniem w budownictwie.
Ocieplenia ze styropianu ograniczają zapotrzebowanie budynków na energię niezbędną do ich ogrzewania zimą czy chłodzenia latem, przez co obniżają nie tylko rachunki mieszkańców, lecz także ilość pochodzących z tych źródeł emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Historia styropianu
Styropian został wynaleziony w 1950 roku. Jego historia wiąże się z wynalezieniem polistyrenu. Dokonał tego w roku 1839 niemiecki aptekarz – Eduard Simon – wyizolowując substancję z naturalnej żywicy. Nie zdawał on sobie jednak sprawy z tego czym było jego odkrycie.
Człowiekiem, który rozwinął odkrycie Simona, był niemiecki chemik – Hermann Staudinger, który za swoje osiągnięcia w dziedzinie chemii w 1953 roku otrzymał nagrodę Nobla.
Metodę przemysłowej produkcji polistyrenu opracowali w latach 50-tych naukowcy z firmy BASF. Dzięki swoim właściwościom styropian szybko stał się jednym z najbardziej uniwersalnych i pożądanych materiałów termoizolacyjnych znajdując zastosowanie praktycznie w każdym obszarze ludzkiej działalności.
Produkcja płyt styropianowych
Najczęściej spotykane są dwa sposoby produkcji płyt styropianowych:
- Wytwarzanie dużych bloków styropianowych, a następnie cięcie ich na płyty o odpowiedniej grubości.
- Formowanie płyt bezpośrednio w formach o kształcie i o rozmiarach końcowego wyrobu (tzw. metoda agregatowa)
Główne etapy produkcji płyt styropianowych to: spienianie, sezonowanie i blokowanie
- Spienianie wstępne to proces zmiękczania granulek surowca (polistyrenu) przy użyciu pary wodnej o temperaturze powyżej 90°C. Proces ten trwa od 2 do 5 minut. W tym czasie granulki polistyrenu ekspandują, powiększając swoją objętość od 15 do 65 razy. Bezpośrednio po spienianiu następuje proces schładzania spienionych cząstek.
- Sezonowanie
Powstałe cząstki spienionego polistyrenu przed dalszą obróbką muszą przejść etap sezonowania w przewiewnych silosach. W ten sposób w drodze dyfuzji, do ich wnętrza wnika powietrze nadając im niezbędną w dalszych etapach stabilność. - Formowanie
Granulki wstępnie spienionego polistyrenu wsypywane są do dużych prostopadłościennych form i ponownie spieniane przy użyciu pary wodnej o temperaturze 110°C do 120°C pod wpływem której łączą się tworząc zamkniętą, piankową strukturę. Po ostudzeniu bloki styropianu są wyjmowane z form i sezonowane. - Cięcie
Cięcie bloków na płyty o pożądanych wymiarach odbywa się przy użyciu urządzeń termiczno-mechanicznych. Dodatkowe profilowanie krawędzi następuje poprzez frezowanie. - Metoda agregatowa
Zaletą tej metody jest uzyskiwanie gotowego wyrobu wprost z formy. Metoda ta nie wymaga m.in. pracochłonnej obróbki krawędzi. Również proces produkcji płyt może tu być w pełni zautomatyzowany.
Płyty styropianowe są produkowane głównie jako materiał izolacji termicznej. Mogą one mieć zwykły płaski kształt, ale stosowane są również płyty o specjalnych kształtach, jak np. elementy izolacji i poszycia dachu, płaskie i rolowane płyty z powłoką bitumiczną na stropodachy itp. Płyty styropianowe można łatwo pokrywać i łączyć z innymi materiałami budowlanymi.
Normy produktowe
Wykaz podstawowych norm dotyczących produktów z polistyrenu ekspandowanego (styropianu):
PN – EN 13163 Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Specyfikacja
PN – B 20132 Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Zastosowania (WYCOFANA)
PN – EN 13172 Wyroby do izolacji Cieplnej – Ocena zgodności